CHM 1045 CH 5 Homework Review example 5.4 and exercise 5.4. Suppose 10.0 L of a
ID: 1089332 • Letter: C
Question
CHM 1045 CH 5 Homework Review example 5.4 and exercise 5.4. Suppose 10.0 L of a gas at 1.10 atm and 25.0 °C is heated to 100.0 °C and allowed to expand until a final pressure of 1.20 atm is reached. Rearrange the combined gas law and use it to determine the final volume. Show all units. (2 pts) 1. 2. Convert the final pressure for problem #1 into mmHg, Pa (kg/ms, and kPa. Also, use 1 atm = 14.696 psi to convert to psi (pounds per square inch). Refer to conversion factors in the chapter 5 notes. Show all units and conversion factors. (2 pts)Explanation / Answer
Initial final
P1 = 1.1atm P2 = 1.2atm
V1 = 10L V2 =
T1 = 25+273 = 298K T2 = 100+273 = 373K
P1V1/T1 = P2V2/T2
V2 = P1V1T2/T1P2
= 1.1*10*373/298*1.2 = 11.5L >>>>answer
final volume is 11.5L
2. 1.2atm = 1.2*760mmHg = 912mmHg [ 1 atm = 760 mmHg]
1.2 atm = 1.2*101325Pa = 121590Pa [ 1atm = 101325Pa]
1.2 atm = 1.2*101.325 Kpa = 121.59 Kpa [ 1atm = 101.325]
1.2 atm = 1.2*14.696 Psi = 17.6352Psi [1atm = 14.696Psi]