Cortisol (MM 362.47 g mol ), one of the major steroid hormones, is a key factor
ID: 1089445 • Letter: C
Question
Cortisol (MM 362.47 g mol ), one of the major steroid hormones, is a key factor in the synthesis of protein. Its profound effect on the reduction of inflammation explains its use in the treatment of rheumatoid arthritis. Its molecular formula is C21H3o The balanced reaction for this reaction is Cz1HnQ (s)+ 2602 (g) 21CO2 (g) + 15H20 (g) If 100.0 grams of Cortisol reacts with 100.0 grams of oxygen in a combustion type reaction, which reactant is limiting? a. b. Calculate the theoretical yield (in grams) of each product from a. c. Calculate the amount of excess reactant left over at the end of the reaction. d. If the percent yield of water is 92.3%, then how much water was ACTUALLY obtained? ctice, verify the empirical and molecular formulas. Cortisol is 69.6% carbon, e. For pra 8.34% Hydrogen and the rest oxygen by mass.Explanation / Answer
a. moles of cartisol = 100/362.47 = 0.275
moles of oxgen = 100/32 = 3.125
one mole of cartisol is used for 26 mole of oxygen
therefore, effective moles of oxygen = 3.125/26 = 0.120
SInce effective moles of oxygen is less than moles of cartisol, therefore oxygen is limiting reagent.
b. yield of CO2 = (21/26)*3.125 = 2.52 mol = 111.05 gm
yield of H2O = (15/26)*3.125 = 1.80 mol = 32.45 gm
c. Since oxygen is LR, therefore, moles of cartisol used = (1/26)*3.125 = 0.120 moles
moles of cartisol unreacted = 0.275-0.120 = 0.155 moles
d. moles of water obtained = (92.3/100)*1.80 = 1.66 moles = 29.9 g
[According to Chegg policy, 4 parts are done]