Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

17-2 Game Show Uncertainty In the final round of a TV game show, contestants hav

ID: 1097006 • Letter: 1

Question

17-2 Game Show Uncertainty

In the final round of a TV game show, contestants have a chance to increase their current winnings of 1 million dollars to 10 million dollars. If they are wrong, their prize is decreased to $100,000. To win, they have to guess the exact percentage that answered a question a certain way, and the range has already been narrowed to an 11-point range. So, for example, the contestant knows that the correct answer is between 20% and 30% and he or she must guess the correct percentage in that range. So, let

Explanation / Answer

Answer.

Probability of winning a game is = 1/11

Probability of losing a game is = 10/11

His expected value = 1/11 * 10 million + 10/11 * 0.1 million

= (10 + 1)million/11

= 1 million

Hence the expected value is same as the certain value that he is getting without playing a game.

Hence if the person is risk averse, He should not play the game

But if the person is risk lover, He should play the game.