Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An engineer approaching retirement thinks that the market interest rate will dec

ID: 1098278 • Letter: A

Question

An engineer approaching retirement thinks that the market interest rate will decrease before then and therefore plans to invest in corporate bonds. Specifically, the plan is to buy a $50,000 bond that matures 20 years from now and has a 12% coupon rate payable quarterly. How much should the engineer be able to sell the bond for 5 years from now, if the market rate is 8% per year compounded quarterly. During the 5 years before selling the bond, the engineer invests the quarterly dividend payments received in a venture yielding a 12% interest per year compounded quarterly. How much would the engineer have altogether, after selling the bond?

Explanation / Answer

Since, all the rates are compounded quarterly the time period used shall be in quarters.

The quarterly interest paid by bond is 50,000*12%*3/12 = $1500
We want to know the price remaining with 15 years to maturity or 15*4 = 60 quarters.
The market rate is 8% per year compounded quarterly. Thus, effective quarterly rate is 8/4 = 2%

Price of Bond = P.V. of future payments
= 1500*PVA(2%,60) + 50000*PV(2%,60)
= $67380.44

The rate of dividend investment is 12% per year compounded quarterly. Thus, effective quarterly rate is 12/4 = 3%
The accumulated value of dividend received for 5 years (5*4 = 20 quarters) is:
1500*FVA(3%,20)
= 1500*26.8704
= $40305.56

Thus, total amount after selling the bond and accumulating the value of interest paid is :
$67380.44 + $40305.56
$107686