Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A monopolist sells in two geographically divided markets that has different pric

ID: 1123090 • Letter: A

Question

A monopolist sells in two geographically divided markets that has different price elasticities, the East and the West. Marginal cost is constant at $50 in both markets (marginal cost is also equal to average total cost). The inverse demand curve in each market is as follows:

PE=450 - .5QE

PW=700 - QW

a) Find the profit-maximizing quantity, price and profit in each market.

b) In which market is demand more elastic?

c) Show what will happen to the monopolist's profit if it is to charge the same price in both markets (That is, profit if the monopolist treats the markets as if they are the same.)

Explanation / Answer

(a) In this case profit is maximized when MRE = MC and MRW = MC

In East market,

PE = 450 - 0.5QE

Total revenue (TRE) = PE x QE = 450QE - 0.5QE2

Marginal revenue (MRE) = dTRE/dE = 450 - QE

Equating MRE & MC,

450 - QE = 50

QE = 400

PE = 450 - (0.5 x 400) = 450 - 200 = 250

Profit = QE x (PE - MC) = 400 x (250 - 50) = 400 x 200 = 80,000

In West market,

PW = 700 - QW

TRW = 700QW - QW2

MRW = dTRW/dQW = 700 - 2QW

Equating MR & MC,

700 - 2QW = 50

2QW = 650

QW = 325

PW = 700 - 325 = 375

Profit = QW x (PW - MC) = 325 x (375 - 50) = 325 x 325 = 105,625

Total profit = 80,000 + 105,625 = 185,625

(b) With price discrimination, higher (lower) price is charged in the market with inelastic (elastic) demand. Since price is lower in East market, demnd is more elastic in this market.

(c) If same price is charged, PE = PW = P.

otal market demand (Q) = QE + QW

PE = 450 - 0.5QE

0.5QE = 450 - PE

QE = 900 - 2PE

PW = 700 - QW

QW = 700 - PW

Q = 900 - 2PE + 700 - PW = 900 - 2P + 700 - P

Q = 1,600 - 3P

3P = 1,600 - Q

P = (1,600 - Q) / 3

TR = P x Q = (1,600Q - Q2) / 3

MR = dTR/dQ = (1,600 - 2Q) / 3

Equating with MC,

(1,600 - 2Q) / 3 = 50

1,600 - 2Q = 150

2Q = 1,450

Q = 725

P = (1,600 - 725) / 3 = 875 / 3 = 291.67

Profit = Q x (P - MC) = 725 x (291.67 - 50) = 725 x 241.67 = 175,210.75

Decrease in profit (Compared to price discrimination) = 185,625 - 175,210.75 = 10,414.25