A Chinese Semi-Conductor Firm has a capacity of 100,000 units per week. The firm
ID: 1126821 • Letter: A
Question
A Chinese Semi-Conductor Firm has a capacity of 100,000 units per week. The firm sells 70,000 units in China, at a price of $20 per unit. The Fixed Cost of the firm is $650,000, and the variable cost is $2. The firm decides to sell the product at $9 per unit in the US. In your opinion, is the Chinese firm dumping in the US market or not? Why? Show your work. A Chinese Semi-Conductor Firm has a capacity of 100,000 units per week. The firm sells 70,000 units in China, at a price of $20 per unit. The Fixed Cost of the firm is $650,000, and the variable cost is $2. The firm decides to sell the product at $9 per unit in the US. In your opinion, is the Chinese firm dumping in the US market or not? Why? Show your work.Explanation / Answer
Profit from selling 70000 units in Chinese market
Profit= 70000*20 - 650000 - 70000*2= 610000.
Now the firm can dump it's products in US as 100000-70000= 30000 capacity is still left. Now if it does, profit from dumping is-
9*30000 - 30000*2= 210000
Here we have not considered fixed cost because it is calculated once.
So firm earns 210000 from dumping. So it does choose to dump.