Part A You will need the following inforrmation for this problem: 1) The force l
ID: 113283 • Letter: P
Question
Part A You will need the following inforrmation for this problem: 1) The force law for gravitation is: Calculate the gravitational force between Earth and the Sun. (Hint: Youll need the following data about the Earth and Sun: MEarth = 5.97 x 1024 kg, MSun-1 .99 × 1030 kg, dbetween Earth and Sun-149.6 × 1of km.) Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. M1M2 where Mi and M2 are the masses of the two objects, d is the distance between them, and G is the gravitational constant. ( Nis the abbreviation for newton, the metric unit of force.) 2) The force law for electromagnetism is: Pe= 3.54x 1022N Submit My Answers Give Up FEM-k (k-9.0 x 10° Non ) Incorrect; correct answer displayed where qi and q are the charges of the two objects (in Coulombs, the standard unit of charge), d is the distance between them, and k is a constant. (Coul" is an abbreviation for Coulomb.) 3) The charge of an electron is -1.6 x 10-19 Coul. Suppose Earth and the Sun each had an excess charge equivalent to the charge of just 6 electrons. Part B Calculate the electromagnetic force between Earth and the Sun. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. FEM = Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
partA] Fg = GM1M2/d^2
= 6.67e-11*5.97e24*1.99e30/1.496e11^2
= 3.54*10^22 N Answer which is correct
partB] Fe = kq1q2/d^2
= 9e9*(6*1.6e-19)*(6*1.6e-19)/1.496e11^2
= 3.71*10^-49 N answer