Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Check You Homework 1 value 2.00 points Round all intermediate calculations to at

ID: 1144037 • Letter: C

Question

Check You Homework 1 value 2.00 points Round all intermediate calculations to at least 4 decimal places.) A phone manufacturer wants to compete in the touch screen phone market. He understands that the lead product has a battery life of just 5 hours. The manufacturer claims that while the new touch phone is more expensive, its battery life is more than twice as long as that of the leading product. In order to test the claim, a researcher samples 45 units of the new phone and finds that the sample battery life averages 10.5 hours with a sample standard deviation of 1.8 hours. Use Table 2. a. Select the relevant null and the altemative hypotheses 0H0: s 10; Ha: > 10 b. Compute the value of the appropriate test statistic. (Round your answer to 2 decimal places.) Test statistic Calculate the critical value to test the phone manufacturer's claim at a·005. (Round your answer to 3 decimal places.) c. Critical value What is the conclusion? Reject Ho: the claim is supported by the data. d. Reject Ho: the claim is not supported by the data. Do not reject Ho; the claim is supported by the data. Do not reject Ho: the claim is not supported by the data. References eBook &Resources;

Explanation / Answer

Answer for question B

To calculate test statistic ( we have sample size of 45 hence the appropriate test to be used is z test)

Formula to use to calculate z test is (x_bar-mu_bar)/std.dev./sqrt(sample size)

Here x_ bar= 10.5, mu_bar=10, sample size =45 & std.dev.=1.8

Z= (10.8-10)/1.8/sqrt(45)=0.8*sqrt(45)/1.8=4*sqrt(45)/9=0.44*6.7=2.98

Therefore z test is 2.98

Answer for c

Critical z test value for alpha=0.05 using z table for single tail is 1.645