Bonds often pay a coupon twice a year. For the valuation of bonds that make semi
ID: 1171727 • Letter: B
Question
Bonds often pay a coupon twice a year. For the valuation of bonds that make semiannual payments, the number of periods doubles, whereas the amount of cash flow decreases by half. Using the values of cash flows and number of periods, the valuation model is adjusted accordingly. Assume that a $1,000,000 par value, semiannual coupon U.S. Treasury note with five years to maturity (YTM) hasa Using this inform involved, calculate the value of the Treasury note: $586,240.00 O $1,116,647.62 $930,539.68 O $790,958.73 Based on your calculations and understanding of semiannual coupon bonds, complete the following statement: The T-note described in this problem is selling at aExplanation / Answer
The Value of Treasury Note is $930,539.68
Par Value = $10,00,000
Coupon Amount = [ $10,00,000 x 6% ] / 2 = $30,000
Discounting Rate = 7.7% / = 3.85%
Period = 5 Years x 2 = 10 Years
Price of the Treasury Note = Present Value of the Coupon Payments + Present Value of Par Value
= $30,000 x (PVIF 3.85%, 10 Years) + $10,00,000 x (PVF 3.85%, 10 Years)
= [ $30,000 x 8.17180 ] + [ $10,00,000 x 0.685386 ]
= $ 245,154 + 685,386
= $ 930,540
The T-note described in this problem is selling at a “ Discount “