Suppose we have the following Treasury bill returns and inflation rates over an
ID: 1175026 • Letter: S
Question
Suppose we have the following Treasury bill returns and inflation rates over an eight-year period 7.45% 817 6.04 533 572 7.92 10.86 12 42 890% 12.55 7.12 5.11 6.98 9.31 13.57 12.87 Calculate the average return for Treasury bills and the average annual inflation rate for this period. (Do not round intermediate calculations and enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Average returm Treasury bills Inflation bCalculate the standard deviation of Treasury bill returns and inflation over this period. (Do not round intermediate calculations and enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Treasury bills What was the average real return for Treasury bills over this period? (A negative answer should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Average real retum References eBook & Resources Worksheet Section: 10.1 Returns Difficulity:2 Intermediate Section: 10.5 Risk StatisticsExplanation / Answer
The average return is calculated in excel using =average() function .
The standard deviation is calculated using =stdev() function
a. Average rate of return for T-bills = 7.99%
Average inflation = 9.55%
b. Std. deviation for T-bills = 2.51%
Std. deviation for inflation = 3.14%
c. Average real return = (n-i)/(1+i)
where n= nominal average return of T bills = 7.99% = 0.0799
i = average inflation = 9.55%=0.0955
Average real return = (0.0799-0.0955)/1.0955 = -0.01424 = -1.42%(negative)
Year Treasury Bilss Inflation 1 7.45% 8.90% 2 8.17% 12.55% 3 6.04% 7.12% 4 5.33% 5.11% 5 5.72% 6.98% 6 7.92% 9.31% 7 10.86% 13.57% 8 12.42% 12.87% Average 7.99% 9.55% Std. Deviation 2.51% 3.14%