An industrial firm is considering purchasing several programmable controllers an
ID: 1179378 • Letter: A
Question
An industrial firm is considering purchasing several programmable controllers and
automating their manufacturing operations. It is estimated that the equipment will
initially cost $150,000 and the labor to install it will cost $45,000. A service contract
to maintain the equipment will cost $5,000 per year. Trained service personnel will
have to be hired at an annual salary of $40,000. Also estimated is an approximate
$15,000 annual income-tax savings (cash inflow). How much will this investment in
equipment and services have to increase the annual revenues after taxes in order for
the firm to break even? The equipment is estimated to have an operating life of 10
years, with no salvage value, (because of obsolescence). The firm
Explanation / Answer
Let increase in revenue = x
Initial investment = 150,000 + $45,000 = $195000
for breakevn NPV =0
Yearly cashflow = x+15000-40000-5000 = x-30000
195000 = (x-30000)/1.12 + (x-30000)/1.12^2 + (x-30000)/1.12^3 .........(x-30000)/1.12^10
x= $64,511.91