Quantity Theory of Money: Suppose velocity is constant and real output grows at
ID: 1216748 • Letter: Q
Question
Quantity Theory of Money: Suppose velocity is constant and real output grows at 4% per year and money supply grows at 10% per year. Using the Quantity Theory of Money, answer the following: What is the rate of inflation? If the Federal Reserve wants an inflation rate of 2%, what should it do and by how much? Now suppose real output falls by 4%, what will the inflation rate be? Again assume 4% output growth and 10% money supply growth, what will happen to the inflation rate if velocity is not constant but falls?Explanation / Answer
M x V = P x Q where M= quantity of money
V= Velocity of money
P = price level
Q= real GDP
A) 10 * 1= P * 4
P = 10/4 = 2.5
P = 2.5 inflation is 2.5 %
B) Here you have to to be logical what fed can control is the money supply only, It has no control over real output,.
So M* 1 = 2 * 4
Here you have substituted desired inflation rate of 2
m = 8
supply must be 8
C) 10* 1 = P * (4-4)
P = 10/0 = infinity
D) 10*-1= P *4
-10/4 = P
Here i have taken -1 as example as you said velocity is falling, Price level will deflate so we can say deflation will occur.