Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The diagram shows the time variation of the current through an electrical heater

ID: 1260137 • Letter: T

Question

The diagram shows the time variation of the current through an electrical heater when it is plugged into a 220 V, 60 Hz outlet. What is the peak voltage?


Correct, computer gets: 3.11E+02 V

Hint: Use the relation between the peak voltage and the rms voltage.

4.
What is the rms value of the current drawn by the heater?

Correct, computer gets: 7.07E+00 A

Hint: Use the relation between the peak current (graph) and the rms current.

5. [1pt]
What is the resistance of the heater?

Correct, computer gets: 3.11E+01 ohm

Hint: Ohm's law

6.
If t1 = 0.01 s, what is the value of t2

JUST NEED HELP WITH QUESTION 6 :)

The diagram shows the time variation of the current through an electrical heater when it is plugged into a 220 V, 60 Hz outlet. What is the peak voltage? Correct, computer gets: 3.11E+02 V Hint: Use the relation between the peak voltage and the rms voltage. 4. What is the rms value of the current drawn by the heater? Correct, computer gets: 7.07E+00 A Hint: Use the relation between the peak current (graph) and the rms current. 5. [1pt] What is the resistance of the heater? Correct, computer gets: 3.11E+01 ohm Hint: Ohm's law 6. If t1 = 0.01 s, what is the value of t2 JUST NEED HELP WITH QUESTION 6 :)

Explanation / Answer

if t1 = 0.01 s, what is the value of t2

t2 = t1 + T + T/2 = 0.01 + 1/60 + 1/60*2 = 0.01 + 0.0167 + 0.0083 = 0.035 s