A stream of protons and electrons are shot horizontally (from the left edge of t
ID: 1260155 • Letter: A
Question
A stream of protons and electrons are shot horizontally (from the left edge of the page to the right) with a speed of 1.2X10^6 m/s. A magnetic field is oriented perpendicular to this motion (upward, out of page) with a magnitude of 1.225 T. What is the radius of curvature and the direction for the curvature that each of these particles undergoes?A stream of protons and electrons are shot horizontally (from the left edge of the page to the right) with a speed of 1.2X10^6 m/s. A magnetic field is oriented perpendicular to this motion (upward, out of page) with a magnitude of 1.225 T. What is the radius of curvature and the direction for the curvature that each of these particles undergoes?
Explanation / Answer
apply centriipetal force = magnetic force
mv^2/r = qvB
r = mv/qB
so for proton
m = 1.67*10^-27 kgs
q = 1.6*10^-19 C
thus
r = 1.67*10^-27* 1.2*10^6/(1.6*(10^-19)* 1.225
r = 10.22 mm or 0.0102m clcokwise
for eelctron
m = 9.11*10^-31 Kgs
so
r = 9.11*10^-31* 1.2*10^6/(1.6*10^-19* 1.225)
r = 5.577 *10^-5 m or 0.055 mm anti clock wise