Please do question 28, and please provide quality for quality ratings and feedba
ID: 1260604 • Letter: P
Question
Please do question 28, and please provide quality for quality ratings and feedback!
28. (II) An electron enters a uniform magnetic field B = 0.28 T at a 45 degree angle to B. Determine the radius r and pitch p (distance between loops) of the electron's helical path assuming its speed is 3.0 x 10^6 m/s. See Fig. 27-44. 29. (II) A particle with charge q and momentum p, initially moving along the x axis, enters a region where a uniform magnetic field B = B0k extends over a width x = l as shown in Fig. 27-45.Explanation / Answer
Vx = V*cso45 = 2.12e6 m/s
Vy = V*sin45 = 2.12e6 m/s
Fb = Fc
q*v*B = m*vy^2/r
r = m*vy/qB
T = 2*pi*r/vy = 2*pi*m*vy/(vy*q*B)
T = 2*pi*m/qB
distance along horizantal P = vx*T
P = (2.12e6*2*3.14*9.1e-31)/(1.6e-19*0.28)
P = 27*10^-4 m