What is the magnitude of the force F , required at the end of the handle? please
ID: 1260696 • Letter: W
Question
What is the magnitude of the force F, required at the end of the handle?
please show work, thank you!
Piston 1 in the figure has a diameter of 1.49 cm. Piston 2 has a diameter of 9.14 cm. In the absence of friction, determine the force required on piston 1 necessary to support an object with a mass of 818 kg placed on piston 2. (Neglect the height difference between the bottom of the two pistons, and assume that the pistons are massless). What is the magnitude of the force F, required at the end of the handle? please show work, thank you!Explanation / Answer
818 / (9.142 / 1.492) = 21.74 kg
Force = 21.74 x 9.8 = 213 N