(a) Find the magnitude of the magnetic force on the power line. =____N (b) Find
ID: 1260908 • Letter: #
Question
(a) Find the magnitude of the magnetic force on the power line.
=____N
(b) Find the direction of the magnetic force on the power line.
a-into the screen
b-out of the screen
c-clockwise
d-counterclockwise
A horizontal power line of length 63.2 m carries a current of 2.34 kA northward as shown in the figure below. The Earth's magnetic field at this location has a magnitude of5.05 (a) Find the magnitude of the magnetic force on the power line. =____N (b) Find the direction of the magnetic force on the power line. a-into the screen b-out of the screen c-clockwise d-counterclockwise x 10-5 T. The field at this location is directed toward the north at an angle 65 1/2 below the power line.Explanation / Answer
The formula for magnetic force is:
magnetic force = I*L X B (where I=current, L=length, X=cross product, and B=magnetic field)
which can be rewritten as:
magnetic force = I*L * B * sin(theta) (*where theta is the angle between the length and the magnetic field)
we are given:
I = 2.34 kA = 2340 A
L = 63.2 m
B = 5.05 x 10-5 T
theta = 65 degrees
plugging into the equation we get:
magnetic force = I*L * B * sin(theta)
magnetic force = (2340 A) * (63.2 m) * (5.05 x 10-5 T)* sin(65)
magnetic force = 6.8 N
Part B, find the direction of the magnetic force by using the Right Hand Rule
After applying you will find that the force is going "into the screen"