Question
COLLEGE PHYSICS I & II (PHY 110 a 111) US Cutnell, Physics, 9e Open Assignment NEXT Question 3 Your answer is partially correct. Try again. friction at the axle exerts a torque of magnitude 3.00 N-m on the reel. If the hose is pulled so that the tension in it remains a constant 30.0 N, how long does it take to completely unwind the hose from the reel? Neglect the mass of the hose, and assume that the hose unwinds without slipping A 13.0-m length of hose is wound around a reel, which is initially at rest. The moment of inertia of the reel is 0.370 kg-m2, and its radius is 0.150 m. When turning, Number the tole Click if you would like to Show Work for this question: Units the is +/-2% Open Show Work LINK TO TEXT Link to Sample Problem
Explanation / Answer
I=0.5mr2
0.37=0.5m*0.152
m=32.88kg
T=IW
W=3/0.37
=8.108Rrad/s
tension in the rope=30
30=32.88*a
a=0.912m/s2
angular accelration=a/r=0.912/0.15
=6.08rad/s2
total length of wire=13m
13=0.5*6.08*t2
t=2.067seconds