Question
ON: BACK NEXT Question 10 A bowling ball encounters a 0.760-m vertical rise on the way back to the ball rack, as the drawing illustrates. Ignore frictional losses and assume that the mass of A bowling ball encounters a o.760-m vertical rise on the way back to the ball rack, as the drawing illustrates. Ignore frictional losses and assume that the mass of the ball is distributed uniformly. The translational speed of the ball is 4.84 m/s at the bottom of the rise. Find the translational speed at the top. 0.760 m Number Units the tolerance is +/-2% Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work LINK TO TEXT Question Attempts: 0 of 5 used SAVE FOR LATER ons, Inc. All Rights Reserved. A Division of lohn Wiley R Snn
Explanation / Answer
Note that for a solid ball,
I = 2/5 mR^2
By conservation of energy,
1/2 Iwi^2 + 1/2 m vi^2 = 1/2 Iwf^2 + 1/2 mvf^2 + mgh
As w = v/r
1/2 (2/5 mR^2)(vi/r)^2 + 1/2 m vi^2 = 1/2 (2/5 mR^2)(vf/r)^2 + 1/2 mvf^2 - mgh
0.6mvi^2 = 0.6mvf^2 + mgh
Thus,
vf^2 = vi^2 - gh/0.6
Solving for vf,
vf = 3.32 m/s [ANSWER]