a)The solenoid is 18.1 cm long and wound with 111 turns of wire. If the current
ID: 1261751 • Letter: A
Question
a)The solenoid is 18.1 cm long and wound with 111 turns of wire. If the current in the solenoid is 3.23 A, find the flux through the loop. b)If the current in the solenoid is reduced to zero in 2.57 s, calculate the magnitude of the average induced EMF in the loop.
A square, single-turn wire loop L = 1.14 cm on a side is placed inside a solenoid that has a circular cross section of radius r = 3.35 cm, as shown in the figure. a)The solenoid is 18.1 cm long and wound with 111 turns of wire. If the current in the solenoid is 3.23 A, find the flux through the loop. b)If the current in the solenoid is reduced to zero in 2.57 s, calculate the magnitude of the average induced EMF in the loop.Explanation / Answer
(a) flux = BA
B = ?0NI/l
= (4*pi*10^(-7)*3.23*111/0.181)* .0114^2=3.235*10^-7 T
(b)
Indiced EMF = -dB/dt x A
= 3.235 x 10-7 / 2.57
= 1.259 x 10-^7 V