Can you please explain the answers. Thanks a lot Long Problems: (30 points) Show
ID: 1263838 • Letter: C
Question
Can you please explain the answers. Thanks a lot Long Problems: (30 points) Show all work, including showing any formulas used before you put any numbers in. Show all units. 1. (151 A truck with failed brakes accelerates (in the +x direction) down a slope angled at phi = 8? above the horizontal. The truck has a mass of 40,000 kg, and the force labeled F air is 20,000 N. Note that the truck is traveling in the +x direction in the picture. a. (3) Write down Newton's 2nd Law in the x direction. (3) Write down Newton's 2nd Law in the y direction. c. (2) Find the normal force N. d. (3) Find the acceleration of the truck. e. (2) How much work is done by the normal force if the truck has a displacement of 100m down the slope? f. (2) How much work is done by the weight if the truck has a displacement of 100m down the slope?Explanation / Answer
1)
Q = 8 degrees
a)
Newton's law in x-direction:
Fnet,x = mg*sinQ - Fair = m*ax
where ax = acceleration in x direction
m = 40000 kg
b)
Newton's 2nd law in y-direction
Fnet,y = mg*cosQ - N = m*ay
c)
Now from part(b),
Fnet,y = mg*cosQ - N = m*ay
But the body doesnt move in y - direction , so ay = 0
So, mg*cosQ - N = 0
So, N = mg*cosQ
= 40000*9.8*cos(8 degrees)
= 3.88*10^5 N <---------answer
d)
acceleration of truck = ax
From part (a),
Fnet,x = mg*sinQ - Fair = m*ax
So, ax =( mg*sinQ-Fair)/m
= (40000*9.8*sin(8 degrees)-20000)/40000
= 0.864 m/s2 <--------answer
e)
Work done by normal force = 0 <------ as Normal force is perpendicular to the direction of motion
f)
Work done by weight = mg*sinQ*(displacement) = mg*sinQ*100
So, W = 40000*9.8*sin(8 degrees)*100 = 5.46*10^6 J <------------answer