Question
help
Problem 8.42 A spring (45N/M) has an equilibrium length of 1.00 m. the spring compressed to a length of 0.50 m and a mass of 1.6 kg is placed at its free end on a friction less slope which makes an angle of 41 with respect to the horizontal . the spring is then released Part A If the mass is not attached to the spring how far up the slope from the compressed point will the mass move before coming to rest ? Express your answer using two significant figures. Part B If the mass is attached to the spring how far up the slope from the compressed point will the mass movie before coming to rest ? Express your answer two significant figures.
Explanation / Answer
d = k x2 / 2 m g sin theta = 75 * 0.52 / (2 * 1.8 * 9.8 * sin 41)
= 0.81 m
-----------------------------------------------------
Ei = Ef
d = 1.00 - (2 * 1.8)/75 * 9.8 * sin41
= 0.69 m
----------------------------------------------------
muk = 1/2 k x2 + m g d sin theta / m g d cos theta
= 1/2 * 75 * 0.52 + (1.8 * 9.8 * 0.50 sin 41) / (1.8 * 9.8 * 0.50 cos 41 )
muk = 0539