A metal bar of length L = 0.74 m slides freely on two frictionless, horizontal m
ID: 1265143 • Letter: A
Question
A metal bar of length L = 0.74 m slides freely on two frictionless, horizontal metal rails as shown in the figure below. The entire circuit has resistance R = 235 ?. A magnetic field B = 1.6 T is directed upward, perpendicular to the plane of the drawing and the rectangular area enclosed by the bars. An external force is applied to the bar such that it moves to the right with speed v = 23 m/s. What are the magnitude and direction of the current induced in the bar?
magnitude A direction ---Select--- clockwise counterclockwise A metal bar of length L = 0.74 m slides freely on two frictionless, horizontal metal rails as shown in the figure below. The entire circuit has resistance R = 235 ?. A magnetic field B = 1.6 T is directed upward, perpendicular to the plane of the drawing and the rectangular area enclosed by the bars. An external force is applied to the bar such that it moves to the right with speed v = 23 m/s. What are the magnitude and direction of the current induced in the bar?Explanation / Answer
the induced current is given by i = B L v / R = 1.6 x 0.74 x 23 / 235
= 0.116 amp
and the direction of this induced current is counter clockwise. ( using Fleming's right hand rule)