Show all work for full points please. An asteroid with a diameter of 10 km and a
ID: 1265328 • Letter: S
Question
Show all work for full points please.
An asteroid with a diameter of 10 km and a mass of 1.90 x 10^15 kg impacts the earth at a speed of 35.9 km/s, landing in the Pacific Ocean. If 3.25% of the asteroid's kinetic energy goes to boiling the ocean water (assume an initial water temperature of 10.0 degree C), what mass of water will be boiled away by the collision? (For comparison, the mass of water contained in Lake Superior is about 2. x 10^15 kg.) Answer:_____ kg Show all work for full points please.Explanation / Answer
kinetic energy is
E kin = 1/2 mv^2
Ekin = 1/2*1.9*10^15*35900^2 = 1.2244*10^24 J
and 1% = 1.2244*10^22J = 1.2244*10^19 kJ
we are in kg, kJ, m, s, c = 4.18 kJ/(kg*