A race car starts from rest at point A on a flat, circular track. The driver pre
ID: 1265417 • Letter: A
Question
A race car starts from rest at point A on a flat, circular track. The driver presses on the gas pedal such that the speed of the car increases at a constant rate of 7 MPH per second. The coefficient of static friction is 0.80 .
What is the speed at which the car begins to slide?
(include units with answer)
Explanation / Answer
acceleration
a=7 MpH/s
since 1 MpH =0.44704 m/s
a=7*0.44704 =3.13 m/s2
Radius
r=580 ft
1 ft=0.3048 m
r=580*0.3048=176.8 m
centripetal force =frcitional force
mv2/r =umg
=>v =sqrt[u*r*g]=sqrt[0.8*176.8*9.8]
v=37.23 m/s