Please show work and explain where needed. I am trying to learn and I do appreci
ID: 1265523 • Letter: P
Question
Please show work and explain where needed. I am trying to learn and I do appreciate the help! I generally rate within 24 hours
A conducting rod is pulled horizontally with constant force F = 5.00 N along a set of rails separated by d = 0.56 m. A uniform magnetic field B= 0.60 T is directed into the page. There is no friction between the rod and the rails, and the rod moves with constant velocity y = 4.00 m/s. Using Faraday?s Law, calculate the magnitude of the induced emf (in V) around the loop in the figure that is caused by the changing flux.Explanation / Answer
Note that
emf = B (dA/dt)
Here,
dA/dt = d v
Thus,
emf = B d v
emf = 1.344 V [ANSWER]