A sled starts from rest at the top of a hill and slides down with a constant acc
ID: 1266583 • Letter: A
Question
A sled starts from rest at the top of a hill and slides down with a constant acceleration. At some later time it is 14.4 m from the top; 2.00 s after that it is 25.6 m from the top, 2.00 s later 40.0 m from the top, and 2.00 s later it is 57.6 m from the top.
Part A
What is the acceleration of the sled?
Part B
What is the speed of the sled when it passes the 14.4-m point?
Part C
How much time did it take to go from the top to the 14.4-m point?
Part D
How far did the sled go during the first second after passing the 14.4-mpoint?
Explanation / Answer
let object at 14.4m after n sec
distance covered in 2 sec after dat=u(n+2 -n)+0.5a[(n+2)^2 - n^2]=2u+0.5*a*4(n+1) =2an +2a +2u=25.6-14.4=11.2 m
distance covered in 2 sec after dis=2u +0.5 a[(n+4)^2 - (n+2)^2] =2u +0.5a*4 (3+n) =2u + 6a +2an =14.4 m
distance covered in next 2 sec=2u +0.5a [(n+6)^2 - (n+4)^2]=2u+0.5a*4(5+n) =2u+10a+2an=17.6 m
solving these
a=0.8 m/sec^2 (ans)
now
b)assuming u =0
n=6 sec
so V(14.4 m) =an=0.8*6=4.8 m/sec (ans)
c)n=6 sec (ans)
d) distance covered by sled during the first second after passing the 14.4-mpoint
=0.5*0.8(7^2 -6^2) =0.4*13=5.2 m (ans)