Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider an ideal battery of 5.0 V battery storing 59.0 kJ of energy and supplyi

ID: 1267841 • Letter: C

Question

Consider an ideal battery of 5.0 V battery storing 59.0 kJ of energy and supplying 1.5 A of current to a circuit. How much energy does the battery have left after powering the circuit for 1.0h? 59 kJ 57 kJ 27kJ 32kJ The resistors in the circuit shown each have a resistance of 700 Ohm. What is the equivalent resistance of the circuit? In a particle accelerator facility, alpha particles (charge = + 2e, mass = 6.68 Times 10-27 kg) are accelerated in a cyclotron to a final orbit radius of 0.30 m. The magnetic field in the cyclotron is 0.80T. The period of circular motion (in micro-seconds) of the alpha particles is closest to:

Explanation / Answer


12) energy left is 59000-(5*1.5*60*60) = 32000 J = 32 kJ...so answr is option D)...

13)[(700*700)/(700+700)] + [(700*700)/(700+700)] =700 ohms..

14)T = 2*pi*m/(q*B)
T= 2*3.142*6.68*10^-27/(2*1.6*10^-19*0.8)=0.164*10^-6 sec = 0.164 micro seconds