Consider a soot particle of kg that travels upward in a smokestack. Let\'s say t
ID: 1268375 • Letter: C
Question
Consider a soot particle of kg that travels upward in a smokestack. Let's say that a scrubber adds 69 electrons to the particle, and its charge was C, Assume the electric field in the scrubber is produced by two parallel, square plates of width L = 1.0 m and separation of d = 0.010 m, with charges . (a) What must be the value of the electric field between the plates so that force on the soot particle is equal to the weight of the particle? Hint: A real scrubber would use a collection of many pairs of such plates in parallel. (b) What charge Q on the scrubber's plates is required to produce the electric field in part (a)?
Explanation / Answer
a)
here you havent provided mass and charge
m=?
Q=?
Electric Force on soot particle
Fsoot=qsootE----1
Force due to soot particle weight
FW=msootg----2
1=2
qsootE=msootg
E=msootg/qsoot
b)
Electric filed between 2 metal scrubber plates with charge Q is
E=Q/eoA
Where area
A=L2=12=1 m2
Q=eoEA
where eo=8.85*10-12
E is from part A
substitute the values and get the answer