Could someone help me out with this modern physics question A collection of hydr
ID: 1269801 • Letter: C
Question
Could someone help me out with this modern physics question
A collection of hydrogen atoms is in the n = 2 state. Light of lambda = 486 nm is absorbed by the atoms. What is the principal quantum number of the final state? The initial collection of atoms can be in an s-state or a p-state. If an atom in the 2s state absorbs a photon, what is the final state--pick all that apply The initial collection of atoms can be in an s-state or a p-state. If an atom in the 2p state absorbs a photon, what is the final state--pick all that applyExplanation / Answer
A)Energy of photon=hc/486*10^-9=6.626*10^-34*3*10^8/(486*10^-9*1.6*10^-19) eV =2.556eV
Energy required to move from E=2 to E=3 is 13.6[1/2^2-1/3^2] =1.89eV
Energy required to move from E=2 to E=4 is 13.6[1/2^2-1/4^2] =2.55eV
So n=4
C)s,p,d