Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Converting sunlight to electricity with solar cells has an efficiency of 15%. It

ID: 1270990 • Letter: C

Question

Converting sunlight to electricity with solar cells has an efficiency of 15%. It's possible to achieve a higher efficiency (though currently at higher cost) by using concentrated sunlight as the hot reservoir of a heat engine. Each dish in the figure concentrates sunlight on one side of a heat engine, producing a hot-reservoir temperature of 550C . The cold reservoir, ambient air, is approximately 28C. The actual working efficiency of this device is 30%.

What is the theoretical maximum efficiency?

Explanation / Answer

efficiency = 1- Tc/Th= 1- (273+30)/(27+500)


= 1- 0.39 = 0.608

=0.608 x 100 = 60.8 %