The object in Figure P23.50 is midway between the lens and the mirror. The mirro
ID: 1272223 • Letter: T
Question
The object in Figure P23.50 is midway between the lens and the mirror. The mirror's radius of curvature is 20.8 cm, and the lens has a focal length of -16.8 cm.
Considering only the light that leaves the object and travels first toward the mirror, locate the final image formed by this system.
? cm ---Location--- behind the mirror in front of the lens in front of the mirror
Is this image real or virtual?
Is it upright or inverted?
What is the overall magnification of the image?
PLEASE INPUT EXACT ANSWERS TO EACH
Explanation / Answer
s1 = 25/2 = 12.5
1/s1 + 1/s1' = 2/R
1/12.5 + 1/s1' = 2/20.8
s1' = 61.9 cm
for lens
s2 = s1' -25 = 36.9
for lens
-1/s2 + 1/s2' = 1/f
(-1/36.9)+(1/s2') = (-1/16.8)
s2' = ?130.84 cm.............
the final image is 130.84-25 =105.84 cm behind the mirror
virtual
upright
M = (-s1'/s1)*(-s2'/s2) = 17.5