Problem 10: A coil of area A = 0.65 m 2 is rotating with angular speed ? = 490 r
ID: 1272462 • Letter: P
Question
Problem 10: A coil of area A = 0.65 m2 is rotating with angular speed ? = 490 rad/s with the axis of rotation perpendicular to a B = 0.25 T magnetic field. The coil has N= 550 turns.
Randomized Variables
A = 0.65 m2
? = 490 rad/s
B = 0.25 T
N = 550 turns
Problem 10: A coil of area A = 0.65 m2 is rotating with angular speed ? = 490 rad/s with the axis of rotation perpendicular to a B = 0.25 T magnetic field. The coil has N= 550 turns.
Randomized Variables
A = 0.65 m2
? = 490 rad/s
B = 0.25 T
N = 550 turns
Part (a) Express the maximum emf induced in the loop, ?0, in terms of A, ?, B, and N.
Part (b) Calculate the numerical value of ?0 in V.
Explanation / Answer
induced emf is defiend as the rate of change of magnetic flux
in mathematical form,
induced emf e0 = NABW
where A = area
N = no. of tunrs
W is angular frequecny
--------------------------------------------
e0 = 550* 0.65*0.25*490
e0 = 43793.75 V