An object is placed 80 cm from a screen. Aha point from the object should a conv
ID: 1272992 • Letter: A
Question
An object is placed 80 cm from a screen. Aha point from the object should a converging lens with a focal length of 20cm be placed so that it produces a sharp image on the screenWhat is the image magnification An object is placed 80 cm from a screen. Aha point from the object should a converging lens with a focal length of 20cm be placed so that it produces a sharp image on the screen
What is the image magnification Aha point from the object should a converging lens with a focal length of 20cm be placed so that it produces a sharp image on the screen
What is the image magnification
Explanation / Answer
u + v = 80 ----------------------------------------------------------1
apply 1/f = 1/u +1/v
f = uv/(u+v)
uv = 20 *80 = 1600
sop (u-v)^2 = (u+v)^2 -4uv
u-v)^2 = 80*80-(4*1600)
u -v = 0 ----> u =v
as u+v = 80
2u = 80
u = 40 cm
and v = 40 cm
magnification m = v/u = 1