1. A skateboarder, with an initial speed of 2.4m/s , rolls virtually friction fr
ID: 1272998 • Letter: 1
Question
1. A skateboarder, with an initial speed of 2.4m/s , rolls virtually friction free down a straight incline of length 19m in 3.2s.
At what angle ? is the incline oriented above the horizontal?
2. A fisherman in a boat is using a "10-lb test" fishing line. This means that the line can exert a force of 45 N without breaking (1lb = 4.45N).
a) If he accelerates the fish upward at 2.4m/s2 , what maximum weight fish can he land?
b) Is it possible to land a 15-lb trout on 10-lb test line? Why or why not (few sentences)
Explanation / Answer
Part 1 : Here potential enrgy is changing to kinetic energy
Let the angle made by the inclined plane be ''Theta''
given intial velocity = u = 2.4 m/s
length of the inclined plane = L = 19m
L = ut + 1/2at^2
given t= 3.2 sec
a = g sin (theta)
19 = 2.4*3.2 + 1/2* g sin (theta)* 3.2^2
sin (theta) = 0.23
theta = 13.04 degrees.
Part2 : Weight is a force an object is experiencing when subjected to gravity.
a.)If the fish is being pulled upwards at a 2.4 m/s^2 (opposite the 9.81m/s^2 downwards), then the equation looks like this:
F=ma
45=m*(9.81+2.4)
45=m*12.21
m=45/12.21
m=3.69kg
b.)
No it's not possible because the force that that can sustained by the net is only 10 lb if you exert more force like 15lb it will tear