The density of an object is calculate by taking the ratio of its mass to its tot
ID: 1274416 • Letter: T
Question
The density of an object is calculate by taking the ratio of its mass to its total volume. Find, in SI units, the density of an object with a mass of 0.0470 slugs and a volume of 6.70 in3. 1 slug is equal to 14590 grams. To assist you with this problem (and the others in the homework), you should watch this Kahn academy video about Unit Conversions Using Fractions that nearly correctly shows the proper procedure of converting units by multiplying by conversion ratios (each equal to 1). Though I would "fix" this video by beginning the work withExplanation / Answer
density D = mass/VOlume
mass = 0.047 14.590 kgs = 0.6857 kgs
1 in = 0.0833 m
so 1 in^3 = 5.78 e-4 m^3
so D = 0.6857/(6.7^3)5.78 e-4
D = 3.954 Kg/m^3