A 3.84 kg block located on a horizontal frictionless floor is pulled by a cord t
ID: 1275798 • Letter: A
Question
A 3.84 kg block located on a horizontal frictionless floor is pulled by a cord that exerts a force F=14.6N at an angle theta=23.0degrees above the horizontal, as shown.1. What is the magnitude of the acceleration of the block when the force is applied?
2. What is the horizontal speed of the block 5.70 seconds after it starts moving?
3. What is the magnitude of the normal force acting on the block when the force F is acting on it?
4. If, instead, the floor has a coefficient of kinetic friction A 3.84 kg block located on a horizontal frictionless floor is pulled by a cord that exerts a force F=14.6N at an angle theta=23.0degrees above the horizontal, as shown.
1. What is the magnitude of the acceleration of the block when the force is applied?
2. What is the horizontal speed of the block 5.70 seconds after it starts moving?
3. What is the magnitude of the normal force acting on the block when the force F is acting on it?
4. If, instead, the floor has a coefficient of kinetic friction A 3.84 kg block located on a horizontal frictionless floor is pulled by a cord that exerts a force F=14.6N at an angle theta=23.0degrees above the horizontal, as shown.
1. What is the magnitude of the acceleration of the block when the force is applied?
2. What is the horizontal speed of the block 5.70 seconds after it starts moving?
3. What is the magnitude of the normal force acting on the block when the force F is acting on it?
4. If, instead, the floor has a coefficient of kinetic friction
Explanation / Answer
A) Acceleration = (14.6cos23)/3.84 = 3.5 m/s2
B) Speed at 5.70 sec = 3.5*5.70 = 19.95 m/s
C) Normal force = 14.6sin23 = 5.70 N
D) Frictional force = 5.70*0.04 = 0.23 N
E) Acceleration of friction is considered = (14.6cos23-0.23)/3.84 = 3.44 m/s2