Part A: What does a 124N rock weigh if it is accelerating upward at 14.0m/s2 ? P
ID: 1278929 • Letter: P
Question
Part A: What does a 124N rock weigh if it is accelerating upward at 14.0m/s2 ?
Part B: What does a 124N rock weigh if it is accelerating downward at 5.50m/s2 ?
Part C: What would be the answers to parts (A) and (B) if the rock had a mass of 124kg ? Answer in the order indicated. Separate your answers with a comma
Part D: What would be the answers to parts (A) and (B) if the rock were moving with a constant upward velocity of 24.0m/s? Answer in the order indicated. Separate your answers with a comma.
Explanation / Answer
(124/9.8) = mass of 12.65kg.
(14 + 9.8) = 23.8m/sec^2 total acceleration.
(23.8 x 12.65) = 301.07N. apparent weight.
b) Mass = 12.65kg. Acceleration = (9.8 - 5.5) = 4.3m/sec^2.
(4.3 x 12.65) = 54.395 N. apparent weight.
c) 1. W = 124*23.8 = 2951.2 N
c) 2. W = 4.3*124 = 533.2 N
d) Both 124N.