A force of magnitude F = 8.30 N pushes three boxes with masses m1 = 1.10 kg, m2
ID: 1279827 • Letter: A
Question
A force of magnitude F = 8.30 N pushes three boxes with masses m1 = 1.10 kg, m2 = 3.20 kg, and m3 = 4.80 kg, on a level surface, as shown in the diagram.
Draw a free body diagram (FBD) showing all of the individual forces acting
on the system consisting of boxes 2 and 3 together. Indicate the directions of the five forces listed below, choosing from vectors A-D in the diagram. If a force does not belong on the FBD, enter N. E.g., if the first force is in direction A, and the remaining forces are not applied to the system, enter ANNNN.
Explanation / Answer
ANAAA