All the following questions require a T or F resonse. Please provide the correct
ID: 1279864 • Letter: A
Question
All the following questions require a T or F resonse. Please provide the correct response and give a brief explanation for the correct response. Thanks
Q:An object weighing 100 N on Earth would weigh 400 N on a hypothetical planet with the same mass as Earth's but half its radius.
Q:If the distance between two objects doubles, the force of gravitational attraction between them will double as well.
Q:The gravitational pull of Earth on an object is independent of how high the object is above the Earth's surface.
Q;It is possible to shield the gravitational pull between two bodies by placing a third object in between.
Q:If one were to double the mass of an object, its gravitational potential energy near any planet would double.
Explanation / Answer
True W' = GMm/(r/2)^2 = 4GMm/r^2 = 4W = 400 N
False F' = GMm/4r^2 = F/4
False
False
True F'= GM*2m/r^2 = 2F