A contestant in a winter games event pushes a 55.0 kg block of ice across a froz
ID: 1279937 • Letter: A
Question
A contestant in a winter games event pushes a 55.0 kg block of ice across a frozen lake as shown in the figure below. The coefficient of static friction is 0.1 and the coefficient of kinetic friction is 0.03. (Assume = 20°.)
(a) Calculate the minimum force F he must exert to get the block moving. N
(b) What is its acceleration once it starts to move, if that force is maintained? m/s2
A contestant in a winter games event pushes a 55.0 kg block of ice across a frozen lake as shown in the figure below. The coefficient of static friction is 0.1 and the coefficient of kinetic friction is 0.03. (Assume I = 20 degree.) (a) Calculate the minimum force F he must exert to get the block moving. N (b) What is its acceleration once it starts to move, if that force is maintained? m/s2Explanation / Answer
normal Fn = 55kg * 9.8m/s