Please show work so I understand. Thank You! A toboggan approaches a snowy hill
ID: 1281371 • Letter: P
Question
Please show work so I understand. Thank You!
A toboggan approaches a snowy hill moving at 12.0m/s The coefficients of static and kinetic friction between the snow and the toboggan are 0.410 and 0.260, respectively, and the hill slopes upward at 45.00 above the horizontal Find the acceleration of the toboggan as it is going up the hill Assume +z axis directed up the h m/s2 Find the acceleration of the toboggan after it has reached its highest point and is sliding down the hill Assume +z axis directed up the hill m/s2Explanation / Answer
1)
while going up
az = -g*sin(45) - mue_k*g*cos(45)
= -9.8*sin(45) - 0.26*9.8*cos(45)
= -8.73 m/s^2
while coming down
az = -g*sin(45) + mue_ks*g*cos(45)
= -9.8*sin(45) + 0.26*9.8*cos(45)
= -5.12 m/s^2
2)
Fnet = 0
T - m*g*sin(24) - mue_k*m*g*cos(24) = 0
T = m*g*sin(24) + mue_k*m*g*cos(24)
= 405*sin(24) + 0.28*405*cos(24)
= 210.85 N
if the rope were suddenly snap
az = -g*sin(24) - mue_k*g*cos(24)
= -9.8*sin(24) - 0.28*9.8*cos(24)
= -6.49 m/s^2