A bird is flying in an arc whose radius of curvature is 13.2 m. In the diagram b
ID: 1281466 • Letter: A
Question
A bird is flying in an arc whose radius of curvature is 13.2 m. In the diagram below, the horizontal plane is defined by the x-z plane. It suddenly increases its speed while still flying in the same curved path. If its speed changes at the rate of 8.00 m/s2, what is the net acceleration of the bird when its speed is 3.80 m/s and it is at the location given by = 25.0°? Express your answer in vector form. Take the +x axis to be to the right and the +z axis to be vertically down. anet = Changed: Your submitted answer was incorrect. Your current answer has not been submitted. What is the centripetal acceleration of the bird? What is the tangential acceleration of the bird? Review rules for vector addition. m/s2
Explanation / Answer
a_t = 8 m/s^2
a_r = v^2/r = (3.8*3.8)/13.2 = 1.093 m/s^2
anet = sqrt(a_t^2 + a_r^2) = 8.07 m/s^2
direction = tan^-1(at/ar ) = 82.22