The figure below shows a heavy block of mass 15 kg being pulled up a loading ram
ID: 1282734 • Letter: T
Question
The figure below shows a heavy block of mass 15 kg being pulled up a loading ramp. The ramp is sloped at an angle of 20 degrees with the horizontal and a pulling force of magnitude 300 N is applied in a direction which makes an angle of 30 degrees with the ramp. Calculate the acceleration of the block
The figure below shows a heavy block of mass 15 kg being pulled up a loading ramp. The ramp is sloped at an angle of 20 degrees with the horizontal and a pulling force of magnitude 300 N is applied in a direction which makes an angle of 30 degrees with the ramp. Calculate the acceleration of the blockExplanation / Answer
Fnet = F_pull*cos(30) - m*g*sin(20)
m*a = 300*cos(30) - 15*9.8*sin(20)
15*a = 209.53
a = 13.97 m/s^2