Consider an object like a ball on a string which is being swung in a horizontal
ID: 1283754 • Letter: C
Question
Consider an object like a ball on a string which is being swung in a horizontal circle at a constant frequency of 3 Hz (3 cycles per second). Take the radius of the circle to be 1.5 m.
a. Determine both the mathematical function and the graph of the east-west motion of this ball.
b. Determine both the maximum east-west velocity and the maximum east-west acceleration of the ball.
c. What is the angular velocity of the ball (assuming you remember this from PH 211) and how does this numerically compare to w=2p/T?
Explanation / Answer
a)
T = 1/f = 1/3 = 0.33 s
b) v = 2*pi*r/T
= 2*pi*1.5/0.33
= 28.3 m/s
a = v^2/r
= 28.3^2/1.5
= 532.5 m/s^2
c) w = v/r
= 28.3/1.5
= 18.86 rad/s