For the RL circuit shown in the figure below, let the inductance be 2.55 H, the
ID: 1283808 • Letter: F
Question
For the RL circuit shown in the figure below, let the inductance be 2.55 H, the resistance 7.85 , and the battery emf 36.0 V.
(a) Calculate
that is, the ratio of the potential difference across the resistor to the emf across the inductor when the current is 2.00 A.
(b) Calculate the emf across the inductor when the current is 4.50 A.
For the RL circuit shown in the figure below, let the inductance be 2.55 H, the resistance 7.85 , and the battery emf 36.0 V. E L, that is, the ratio of the potential difference across the resistor to the emf across the inductor when the current is 2.00 A. (b) Calculate the emf across the inductor when the current is 4.50 A. (a) Calculate ?VR /Explanation / Answer
(a)
When the current is 2.00A, the voltage drop across the resistor is:
Vr = I*R = 2*7.85 = 15.7 V
The voltage across the inductor is:
Vl = Vemf - Vr = 36 - 15.7 = 20.3
The ratio is:
Vr / Vl = 15.7 / 20.3 = .773399
(b)
Again, the voltage across the resistor is:
Vr = 4.5 * 7.85 = 35.325 V
The voltage across the inductor is the difference between the emf and the resistor voltage:
Vl = Vemf - Vr = 36 - 35.325 = 0.675 V