Two average forces. A steady stream of 0.393 kg snowballs is shot perpendicularl
ID: 1284358 • Letter: T
Question
Two average forces. A steady stream of 0.393 kg snowballs is shot perpendicularly into a wall at a speed of 4.10 m/s. Each ball sticks to the wall. The figure gives the magnitude F of the force on the wall as a function of time t for two of the snowball impacts. Impacts occur with a repetition time interval delta t = 52.0 ms, last a duration time interval delta td = 14.0 ms, and produce isosceles triangles on the graph, with each impact reaching a force maximum Fmax = 230 N. During each impact, what are the magnitudes of (a) the impulse and (b) the average force on the wall? (e) During a time interval of many impacts, what is the magnitude of the average force on the wall?Explanation / Answer
impulse = area under the curve = F dt/2 = 230*14.0E-3/2= 1.61 Ns
b)
F = impulse/dt = 1.61/14.0E-3= 115N
c) F = impulse/dt = 1.61/52.0E-3= 30.96 N