Force of a Baseball Swing. A baseball has mass 0.137kg . Part A If the velocity
ID: 1284833 • Letter: F
Question
Force of a Baseball Swing. A baseball has mass 0.137kg .
Part A
If the velocity of a pitched ball has a magnitude of 46.5m/s and the batted ball's velocity is 58.5m/s in the opposite direction, find the magnitude of the change in momentum of the ball and of the impulse applied to it by the bat.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part B
If the ball remains in contact with the bat for 2.5ms , find the magnitude of the average force applied by the bat.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
dP = m(v-u) = 0.137*(-58.5-46.5) = -14.4 kg m/s
part B
F = dP/t = 5.8*10^3 N