A small block of mass m = 1.3 kg slides, without friction, along the loop-the-lo
ID: 1285136 • Letter: A
Question
A small block of mass m = 1.3 kg slides, without friction, along the loop-the-loop track shown. the block starts from the point P a distance h = 55.0 m above the bottom of the loop of radius R = 16.0 m.
A) What is the kinetic energy of the mass at the point A on the loop?
B) What is the magnitude of the (downward) acceleration of the mass at the point A of the loop?
C) What is the minimum height h for which the block will reach point A on the loop with out leaving the track?
I need the answers to all parts to give full rating.
A small block of mass m = 1.3 kg slides, without friction, along the loop-the-loop track shown. the block starts from the point P a distance h = 55.0 m above the bottom of the loop of radius R = 16.0 m. ? A) What is the kinetic energy of the mass at the point A on the loop? B) What is the magnitude of the (downward) acceleration of the mass at the point A of the loop? C) What is the minimum height h for which the block will reach point A on the loop with out leaving the track? I need the answers to all parts to give full rating.Explanation / Answer
A. at point A, KE = PE between 55 and 16
KE = mg ( h2-h1) = 1.3 * 9.8 * (55-16)
KE = 496.86 J
-----------------------------------------
b.
apply KE = 0.5 mv^2/2
V^2 = 2 * KE/m
V^2 = 2* 496.86/1.3
V = sqrt(764.4)
v = 27.64 m/s
--------------------------------------
c.
Down ward accleration a = g- mv^2/r
a = 9.81 -(1.3*27.64*27.64/16)
a = -52.2 m/s^2