An object with a mass of 46.0 kg is fired with an initial speed of 1.34 Correct:
ID: 1285598 • Letter: A
Question
An object with a mass of 46.0 kg is fired with an initial speed of 1.34 Correct: Your answer is correct. J (b) If when the projectile is at its maximum height of y = 309 m, it is traveling 95.0 m/s, determine the amount of work that has been done on the projectile by air resistance. (c) What is the speed of the projectile immediately before it hits the ground if air resistance does one and a half times as much work on the projectile when it is going down as it did when it was going up? m/s multiply.gif 102 m/s at an angle of 30.0 A degree above the horizontal from a 122-m-high cliff (take ground level to be y = 0 m). (a) Determine the initial total mechanical energy of the projectile.Explanation / Answer
a)46*9.8*122 + 0.5*m*v*v = 467985.6 J
b) W by air = - (467985.6) + (46*9.8*309)+ (0.5*46*95*95) = -121113.4 J